Pergola na terasu či záhradu? Poradíme vám

od Patrik

Hľadáte vhodné riešenie pre zastrešenie vašej terasy kvôli dažďu či slnku? V tomto článku vám ukážeme, ako ako vám môže pomôcť záhradná pergola na terasu či záhradu. Na výber je mnoho rôznych typov a štýlov, preto je dôležité urobiť si prieskum, než sa rozhodnete, ktorá je pre vás tá pravá. Tento sprievodca vám pomôže ako si vybrať správne pre vašu domácnosť.

Čo je pergola?

Pergola je vonkajšia konštrukcia, ktorá pozostáva zo stĺpov podopierajúcich strechu. Strecha sa zvyčajne skladá z trámov a krokiev a konštrukcia môže byť otvorená alebo čiastočne uzavretá. Tieto konštrukcie sú obľúbenou voľbou na zastrešenie terás, pretože poskytujú tieň a ochranu pred poveternostnými vplyvmi bez toho, aby úplne blokovali slnko alebo dážď.

Na čo slúži pergola?

Využívame ich na rôzne účely vrátane poskytnutia tieňa a prístrešku, vytvorenia vonkajšieho obytného priestoru alebo vizuálneho spestrenia záhrady. Sú tiež obľúbenou voľbou na zakrytie víriviek a vonkajších kuchýň.

Pri výbere je dôležité zvážiť dôvod, prečo ju vlastne potrebujete:

– poskytnutie prístrešku pre vašu terasu?

-zakrytie bazéna či vonkajšej kuchyne?

-vizuálny doplnok do vašej záhrady?

Rôzne typy pergol

Na výber je mnoho rôznych typov. Najobľúbenejším typom je voľne stojaca. Tie sa vyrábajú zo stĺpikov, ktoré sú zapustené do zeme a podopierajú strechu. Voľne stojace pergoly možno umiestniť kdekoľvek v záhrade a nie sú pripevnené k domu.

Ďalším obľúbeným typom je pristavaná. Tie sa pripevňujú na bočnú stranu domu alebo budovy a často sa používajú na vytvorenie vonkajšieho obytného priestoru. Tento typ môže byť vyrobené z rôznych materiálov vrátane dreva, vinylu, hliníka a ocele.

K dispozícii sú aj stavebnice, pričom ide o prefabrikované konštrukcie, ktoré sa dajú ľahko zmontovať. Prefabrikáty sú dobrou voľbou, ak hľadáte rýchle a jednoduché riešenie. Nemusia však byť také odolné alebo kvalitné ako tie, ktoré boli vyrobené na mieru.

Sťahovacie pergoly sú skvelou voľbou, ak chcete mať možnosť regulovať množstvo tieňa alebo ochrany, ktorú poskytujú. Majú strechu, ktorá sa dá otvoriť alebo zatvoriť v závislosti od poveternostných podmienok

Pergola s tienidlami

Ako si vybrať tú správnu pre vás

Výber materiálu závisí od vašich potrieb a rozpočtu. Drevo je najobľúbenejšou voľbou, pretože je relatívne lacné a ľahko sa s ním pracuje. Vyžaduje si však pravidelnú údržbu, napríklad natieranie alebo farbenie, aby vyzeralo dobre. Vinyl je ďalšou obľúbenou voľbou, pretože je nenáročný na údržbu a odolný. Hliník a oceľ sú však ideálnou voľbou, pretože vydržia dlhšie a nevyžadujú si pravidelnú údržbu. Pri hliníkových a oceľových pergolách však treba počítať s vyššou obstarávacou cenou.

Štýl, materiál a farba závisí od celkového štýlu vášho domu. Ak máte tradičný dom, potom bude dobrou voľbou drevená pergola. Ak máte moderný dom, potom by bola vhodná hliníková alebo oceľová, ktorá sa dá nafarbiť na ľubovoľnú farbu, ktorá bude ladiť sa vašim priestorom.

Pri konečnom výbere zvážte najmä tieto faktory:

Veľkosť – dôkladne odmerajte priestor, ktorý chcete zakryť ešte pred tým, ako budete kontaktovať predajcu. Od rozmerov sa odvíja konečná cena a vhodný výber materiálu. Ak bude príliš malá, bude vyzerať neproporcionálne, a ak bude príliš veľká, bude dominovať priestoru.

Materiál – pri výrobe sa používajú rôzne materiály vrátane dreva, vinylu, hliníka a ocele. Každý materiál má svoje výhody a nevýhody, preto je dôležité vybrať si taký, ktorý vyhovuje vašim potrebám.

Štýl – Na výber máme mnoho rôznych štýlov, takže je je dôležité vybrať si taký, ktorý ladí so štýlom vášho domu. Väčšina renomovaných predajcov vám už vie poskytnúť 3D návrh priamo na vašej terase či záhrade.

Rozpočet – ceny sa pohybujú v od niekoľkých stoviek eur až po niekoľko tisíc, preto si stanovte rozpočet skôr, ako začnete nakupovať. Pri komunikácii s dodávateľom rozpočet jasne komunikujte dopredu, čím predídete možným nepríjemnostiam.

Záver

Pergola je skvelým doplnkom každého domu a pri jej výbere je potrebné zvážiť mnoho faktorov. Najdôležitejšie veci, na ktoré určite myslite, sú účel, materiál, z ktorého bude vyrobená, štýl a rozpočet. Keď sa rozhodnete pre tieto faktory, môžete zúžiť výber a nájsť perfektnú pergolu pre váš dom.

Súvisiace články

Napísať komentár

manimio magazín logo

Novinky o modernom bývaní, móde, životnom štýle, minimalizme a mnoho ďalších zaujimavých tém na každodenné čítanie ku káve.

NEWSLETTER

Prihlás sa na odber tých najlepších článkov, tipov a návodov. Zostaň v obraze spolu s nami!

Copyright @2022  All Right Reserved – Created by ContentCreator