Ako si zariadiť domov v Boho style?

od Lucia

Boho style je skutočne výrazný štýl, ktorý sa ustálil nielen v móde, ale aj v interiérovom dizajne. Je pre tých, ktorí žijú nekonvenčným životom a radi miešajú farby, vzory a textúry bez toho, aby venovali pozornosť nejakým premysleným pravidlám.

Ak aj ty patríš medzi umelecké typy, ktoré radi skúmajú, experimentujú a objavujú rôzne kombinácie, nechaj sa pri zariaďovaní vlastnej domácnosti inšpirovať práve bohémskym štýlom.

Prečítaj si aj: Tajomstvá, ktoré pozná každý správny IKEA stylista

boho style - home

Čo je Boho style?

Interiéry v štýle Boho sú jedným z modernejších trendov, pokiaľ ide o dekoráciu. Boho chic interiéry vyzerajú nezvyčajne – spájajú mimoriadne dizajny a nádherné farby izieb s vintage štýlom, ekologickými prvkami, cigánskym dekorom a očarujúcimi bohémskymi detailmi.

Bohémsky štýl, ktorý pôvodne odkazoval na cestovateľov zo stredovýchodnej Európy  tradične opisoval  ľudí, ktorí žili nekonvenčným životom plným umenia a kočovníctva. Tento putovný cigánsky ideál znamenal, že prvky rôznych štýlov a kultúr sa spojili do jedinečného  štýlu. Počas 60. a 70. rokov sa  bohémsky štýl tešil obnovenej popularite a mnohé z kľúčových prvkov tej doby sú v súlade s dnešným štýlom  Boho-chic style.

Pravidlá dizajnu Boho sú také, že neexistujú žiadne pravidlá. Dizajn Boho kombinuje prvky nových a starých predmetov, vkusné aj menej vkusné farby, rastliny, starožitnosti, chladivé vibrácie, funky tapety a prvky dreva a prútia – niekedy všetko v jednej miestnosti. 

Vyplň svoj priestor kolekciou látok, vzorov, kníh, umenia, zrkadiel, vintage kúskov alebo cestovateľských memoárov a vznikne elegantný chaos. 

Inšpirácie na Boho style:

Aké konkrétne inšpirácie môžeš aplikovať vo vlastnej domácnosti, aby si dosiahol želaný Boho výsledok? Parádne kúsky v boho style nájdeš na bohostyle.sk. Ale, inšpiruj sa aj našimi nápadmi:

boho style - home

1. Veľa zelene a prírody

Príroda, vrátane rastlín, zvierat a vtákov, hrá veľkú úlohu v bohémskej výzdobe. Tapety s jemnými pastelovými motívmi rastlín a kvetov prepožičiavajú každej miestnosti v dome dokonalý boho vzhľad. 

Ak je jedna vec stála vo všetkých bohémskych dekoráciách – sú to práve rastliny. Každá izba je plná sviežej zelene. Rastliny sú cenovo dostupným spôsobom na vytvorenie uvoľnenej atmosféry a zároveň dodajú miestnosti príjemný nádych. Rastliny tiež plnia dvojitú povinnosť pri čistení vzduchu a zároveň pridávajú priestoru farbu.

Závesné rastliny sú tiež vynikajúcim bohémskym doplnkom v akomkoľvek bohémskom priestore a sú krásnym a zábavným spôsobom, ako pridať zaujímavosť a hĺbku.

K dotvoreniu vzhľadu môžu pomôcť aj závesné prútené koše, umiestnenie estetického nábytku či dreveného nábytku, ale aj minimalistické koberčeky.

2. Aplikuj zemité tóny

Zaujímavú boho paletu farieb tvoria zemité odtiene v kombinácii s neutrálnymi tónmi, alebo teplé farby v kombinácii so studenými farbami. Niektoré z najobľúbenejších bohémskych farieb sú žltá, hnedá, biela, zelená, modrá, šedá či červená.

boho style - home

3. Hraj sa so vzormi

Ak chceš vo svojej domácnosti docieliť boho štýl, vyskúšaj vrstvenie vzorov. Ide o jeden z najjednoduchších a cenovo najefektívnejších dostupných riešení. Začlenenie rôznych vzorov, od protiľahlých vzorovaných kobercov až po pestrofarebné pohovky a prehozy, je v boho priestore nevyhnutné.

Neboj sa kombinovať rôzne vzory, veľkosti, mierky a štýly, aby si vytvoril/a sviežu bohémsku atmosféru. Vyber si však paletu farieb, ku ktorej sa budeš znova a znova vracať a ktorá bude dobre fungovať so všetkými prvkami.

4. Použi nízky nábytok

Môže to znieť zvláštne, ale čím bližšie k podlahe si, tým bližšie si k vytvoreniu autentického domu v bohémskom štýle. Mysli na pohovky s nízkym operadlom posiate množstvom plyšových, pohodlných vankúšov.

Kožené pufy, tulivaky a nízke kreslá sú vynikajúcou možnosťou, pretože vytvárajú príjemné relaxačné miesto na nízke sedenie. Zváž taktiež aj položenie matraca na podlahu, aby každá miestnosť pôsobila uvoľnenejšie.

Bohémsky priestor môžeš vylepšiť aj vintage nábytkom, ktorý ho urobí ešte útulnejším. Či už pridáš nadčasovú pohovku s nezvyčajnými funkciami, alebo starú lampu po prarodičoch, vintage nábytok ozdobí priestor zvláštnym šarmom. Keďže väčšina vintage kúskov je jediná svojho druhu, sú skvelou voľbou aj pre tých, ktorí preferujú štýl, ktorý ostatní len tak ľahko neskopírujú.

boho style - home

5. Pridaj rozmanité vankúše

Vankúše sú výborným prvkom pre ich rozmanitosť a spôsob, akým rozžiaria miestnosť.

Pokiaľ ide o začlenenie vankúšov do dekorácie obývačky alebo spálne, máš na výber nespočetné množstvo rôznych farieb a vzorov. Ľudové potlače, roztomilé vzory a žiarivé odtiene môžu dobre ladiť s celkovým boho motívom domova. 

6. Doplň množstvo sviečok a svetielok

Nič nenavodzuje náladu tak dokonale ako sviečky či svetielka. Ide o výnimočný doplnok pre tých, ktorí chcú vo svojom dome vytvoriť relaxačné a príjemné útočisko.

Pri boho dizajne sa nemusíš báť, že by si to so svetielkami a sviečkami prehnal. V skutočnosti čím viac ich bude, tým lepšie. 

boho style - home

Fantázie sa medze nekladú

Ako vidíš, existuje množstvo spôsobov, ako začleniť boho style do tvojho domova a zariadenia. Okrem toho existujú rôzne stupne intenzity, od jemnejších eklektických dizajnových aspektov až po extrémne vyzdobenú boho miestnosť prekypujúcu živými vzormi, textúrami a inými materiálmi. Tak čo si vyberieš ty?

Súvisiace články

Napísať komentár

manimio magazín logo

Novinky o modernom bývaní, móde, životnom štýle, minimalizme a mnoho ďalších zaujimavých tém na každodenné čítanie ku káve.

NEWSLETTER

Prihlás sa na odber tých najlepších článkov, tipov a návodov. Zostaň v obraze spolu s nami!

Copyright @2022  All Right Reserved – Created by ContentCreator