Kapsulový šatník: Kroky, ako sa k nemu dopracovať

od Lucia

Existuje toľko módnych trendov, ktoré neustále prichádzajú a odchádzajú. Ale čo to znamená pre naše peňaženky? Núti nás to prehnane míňať, robiť impulzívne rozhodnutia alebo kupovať veci, ktoré nepotrebujeme, len preto, že to robia aj ostatní. 

Životné náklady spolu s každodennými potrebami stúpajú. Ako teda môžeme ušetriť na oblečení a zároveň vyzerať dobre? Riešením je minimalistický šatník, tzv. kapsulový šatník, ktoré je vždy moderný – bez ohľadu na módne výstrelky a trendy.

Pre inšpiráciu si prečítaj: Minimalistické doplnky pre ženu: Podčiarkni svoj vzhľad jednoducho a štýlovo.

Čo je kapsulový šatník?

Ak si v tomto koncepte nováčik, možno sa pýtaš, čo to vlastne kapsulový šatník je. 

Kapsulový šatník je kolekcia oblečenia zložená z premyslene vybraných, ľahko zameniteľných a kombinovateľných kúskov oblečenia navrhnutých tak, aby maximalizovali počet outfitov, ktoré z nich môžeš vytvoriť.

Kapsulová skriňa ti v podstate umožňuje vytvárať rôzne outfity a vzhľady s minimálnym počtom oblečenia.

kapsulový šatník

3 dôvody, prečo sa rozhodnúť pre kapsulový šatník

 1. Šetrí čas

Rozhodovanie o tom, čo si obliecť, si vyžaduje duševnú energiu, ktorú je lepšie vynaložiť na iné veci. Namiesto toho, aby si si ráno skúšal/a niekoľko outfitov a chystal/a sa v nádeji, že nájdeš perfektnú vec na seba, vytvor si malý kapsulový šatník.

Keď máš v šatníku len kvalitné, nevyhnutné kúsky, ktoré sa k sebe navzájom dobre hodia, už nemusíš tráviť čas prehrabávaním sa v skrini a rozmýšľaním, čo si obliecť. Kapsulové skrine ti pomôžu vyťažiť maximum z tvojho oblečenia s minimálnou námahou.

 1. Šetrí peniaze

Keď sa zameriaš na zámerné nákupy s cieľom vybudovať a udržiavať kapsulový šatník, už ťa nebude lákať míňať peniaze na oblečenie, ktoré nepotrebuješ. 

Kúsky v minimalistickom šatníku je možné miešať a spájať, takže pri ich zostavovaní vytvoríš exponenciálne viac oblečenia. Ak nahradíš impulzné nákupy premyslenosťou a sústredením, dokážeš tak ušetriť z dlhodobého hľadiska omnoho viac financií. 

 1. Tvoj šatník bude plný kvalitných a “eko friendly” kúskov

Keďže si budeš kupovať omnoho menej kúskov, môžeš si vybrať také oblečenie, ktoré je vyrobené s ohľadom na našu planétu, ľudí a dobré životné podmienky zvierat. Domáce lokálne produkty sú zároveň kvalitnejšie a vydržia dlhšie. Taktiež sú omnoho originálnejšie, preto budeš aj vďaka tomuto faktu pôsobiť štýlovo.

kapsulový šatník

Ako vybudovať kapsulový šatník?

To sa bude líšiť podľa toho, čo už máš vo svojom šatníku. 

Dobrým východiskovým bodom je však zistiť, čo vlastne nosíš. Ako na to? Otoč všetky vešiaky tak, aby boli otočené rovnakým spôsobom, a potom vždy, keď si niečo oblečieš, otoč vešiak do opačnej strany. Na konci mesiaca tak presne uvidíš, bez ktorých kúskov vo svojom šatníku by si sa nezaobišiel/a.

Práve na týchto kúskoch by si mal/a založiť svoj kapsulový šatník.

Tu sú ďalšie kroky, ktoré ti môžu pomôcť vybudovať kapsulový šatník:

 • Zamysli sa nad tým, ako by mal tvoj šatník vyzerať

Predtým, ako si kúpiš nejaké kúsky do svojho kapsulového šatníka, premysli si, koľko približne kusov by si chcel/a mať, aký je tvoj rozpočet a časový plán na dosiahnutie cieľov v kapsulovom šatníku. Nemusíš kupovať všetko naraz. Môžeš si napríklad naplánovať nákup 2-5 kusov za sezónu, aby si sa naozaj mohol rozhodnúť pre kvalitné kúsky.

 •  Najprv si zaobstaraj základné veci

Bez ohľadu na to, aký je tvoj rozpočet a čo sa ti páči, existuje niekoľko kúskov, ktoré sa hodia do každého kapsulového šatníka. Ide napríklad o kúsky ako biele tričko, modré rifle či čierne lodičky. Takéto kúsky dokonale skombinuješ s akýmkoľvek ďalším oblečením a môžeš ho využiť takmer vždy. Tu dáme link na článok o konkrétnych inšpiráciach oblečenia do kapsulového šatníka.

 • Vyber si paletu svojich obľúbených farieb

Farby možno rozdeliť na teplé, studené a neutrálne. Častou mylnou predstavou je, že kapsulový šatník tvoria iba neutrálne farby. To nie je pravda: Kapsulový šatník by mal odrážať tvoju individuálnu osobnosť, takže ak máš rád/a napríklad farby alebo kvety, mal/a by si ich zakomponovať.

Kapsulový šatník sa nemusí úplne vyhýbať farbám – tajomstvom je vybrať si súdržnú paletu farieb, ktorá bude ladiť k tvojmu štýlu.

Oblečenie na podlahe

Čo s vecami, ktoré vytriediš zo svojho starého šatníka?

Teraz, keď si si vybral/a tie pravé kúsky a zavesil/a ich späť do skrine, možno sa pýtaš, čo robiť s tým, čo zostalo.

Toto je pravdepodobne najťažšia časť budovania kapsulového šatníka, ale odolaj nutkaniu pridať hneď niektoré z vytriedených vecí späť.

Tu je návod, čo robiť s tým, čo zostalo: 

 • Presuň všetko z dohľadu. Všetky predmety a vytriedené kúsky vlož do vriec alebo kartónových krabíc a presuň ich do garáže, pivnice alebo zadnej časti skrine. Ak ti niečo počas nasledujúcich 30 dní bude chýbať, pokojne to vyber a pridaj späť do svojho šatníka. 
 • Po 30 dňoch sa zbav všetkého, čo ti nechýbalo. Daruj, predaj alebo vyhoď všetko, čo po mesiaci zostalo v taške alebo krabici. Nielenže im tak dáš druhú šancu, môžeš si predajom aj niečo privyrobiť na nové, kvalitné kúsky do tvojho kapsulového šatníka.

Daruj, predaj alebo recykluj veci, ktoré:

 • Ti už nepasujú,
 • nepáčia sa ti,
 • sú duplikáty alebo sú farbou a štýlom veľmi podobné niečomu, čo vlastníš,
 • neladia dobre s tónom tvojej pleti alebo typom postavy,
 • sú zašpinené alebo neopraviteľné.

Neboj sa rozhodnúť sa pre kapsulový šatník

Neváhaj a vykroč aj ty na cestu minimalistického šatníka, ktorý bude dokonale odrážať tvoju osobnosť.

Pamätaj, že móda je osobná skúsenosť. Každý z nás má svoj osobitý štýl a nepotrebuje sa neustále prispôsobovať tomu, čo je práve trendy. 

Začni objavovať a vyjadrovať to, kto naozaj si s kapsulovým šatníkom, ktorý je plný kúskov a outfitov, ktoré ťa prezentujú a odhaľujú tvoju osobnosť. Nielenže ušetríš množstvo času a financií, ale zároveň aj budeš vyzerať lepšie a budeš sa cítiť sebavedomejšie ako kedykoľvek predtým.

Súvisiace články

Napísať komentár

Novinky o modernom bývaní, móde, životnom štýle, minimalizme a mnoho ďalších zaujimavých tém na každodenné čítanie ku káve.

NEWSLETTER

Prihlás sa na odber tých najlepších článkov, tipov a návodov. Zostaň v obraze spolu s nami!

Copyright @2022  All Right Reserved – Created by ContentCreator