Minimalizmus ako životný štýl: V čom sa skrývajú jeho benefity?

od Lucia

Vo svete, kde máme nakupovanie najnovšej elektroniky, módy, zábavy, dovoleniek a technológií doslova na dosah ruky, si ľudia čoraz viac začali uvedomovať, že ani prebytok všetkého materiálneho ich nemôže urobiť šťastnými. Preto si získal čoraz väčšiu popularitu trend, ktorý robí presný opak. 


Plánuješ zariaďovať v minimalistickom štýle? Prečítaj si aj: Minimalizmus v byte.

Čo je minimalizmus?

Minimalizmus je životný štýl, spôsob života, v ktorom namiesto konzumného prijímania všetkých vecí dáš priestor len tomu, čo skutočne potrebuješ. 

Minimalizmus v živote môže tiež znamenať, že nebudeš kupovať ďalšie veci, ktoré skutočne nepotrebuješ. Je to opustenie túžby kupovať si veľa oblečenia, zaobstarať si ten nový spotrebič, mať najnovší mobil, počítač alebo dokonca nové auto či dom.

Ako sa stať minimalistom?

Predtým, ako však vyhodíš všetok svoj svetský majetok, je dôležité pozrieť sa na výhody tohto životného štýlu a pochopiť, ako ho aplikovať do svojho života tak, aby si neprešiel z extrému do extrému.

 
minimalizmus

Výhody minimalistického života

  1. Ušetríš množstvo vyhodených peňazí

Prvou a jednou z najdôležitejších výhod minimalistického života je zbavenie sa finančného stresu a úspora peňazí. Bez túžby kupovať si zbytočnosti môžeš z dlhodobého hľadiska ušetriť peniaze na niečo hodnotnejšie. Môžeš tak minúť viac peňazí na veci, ktoré ťa skutočne robia šťastným/ou. Napríklad budeš mať viac peňazí na cestovanie a zbieranie nových zážitkov.

  1. Priestor pre veci, ktoré sú dôležité

Menej neporiadku preukázateľne vedie k menšiemu stresu, pretože neporiadok vedie k zvýšeným hladinám kortizolu (stresových hormónov). Chaotické prostredie tak môže spôsobiť napätie.

 

Keď čistíme naše zásuvky a skrine od preplnenia a zbytočných harabúrd, nielenže tak vytvárame priestor a dávame našim veciam poriadok a svoje miesto, ale zároveň sa oslobodzujeme od zbytočného chaosu a stresu.

  1. Menej času na upratovanie = viac času pre seba

Mnoho minimalistov hovorí, že sa nimi stali, pretože ich nebavilo tráviť hodiny a hodiny zbytočným upratovaním. Spýtaj sa preto sám seba: Prečo tráviš toľko času upratovaním vecí, ktoré v skutočnosti nepotrebuješ?

 

Áno, vlastniť menej tak zároveň znamená menej času na upratovanie a viac času pre seba a svoju rodinu.

  1. Pomôžeš prírode

Byť minimalistom nie je dobré len pre tvoj vlastný prospech. Tým, že vlastníš menej vecí, pomáhaš znižovať množstvo odpadu na skládkach. Tým, že vlastníš menej elektrických spotrebičov, spotrebúvaš menej elektriny a znižuješ svoju stopu oxidu uhličitého.

 

Mať úctu k jedinému miestu, kde žijeme, je dôležitejšie ako naše materialistické túžby. Vzdať sa vecí, ktoré sme použili len raz alebo dvakrát, a potom ich už nechceme, môže mať obrovský dopad na životné prostredie. 

 

Na čom by nám malo záležať viac, ako na zachovaní planéty aj pre naše deti a vnúčatá?

  1. Zameriaš sa na to, na čom skutočne záleží

Všetky veci, ktorými sa obklopujeme, sú len rozptýlením, ktorým vypĺňame prázdnotu. Za peniaze si však šťastie nekúpiš. Nachvíľu sa síce uspokojíš, avšak po určitej chvíli ťa to prestane baviť a hľadáš tak ďalšie materiálne veci, ktoré ti na ďalšiu chvíľku dokážu navodiť pocit šťastia.

 

Sme bombardovaní médiami, ktoré prezentujú prísľuby šťastia prostredníctvom materialistických predmetov. Niet divu, že bojujeme každý deň. Ide však o klam, o prázdne sľuby, ktoré nás šťastnými urobiť nedokážu.

Ak sa však namiesto toho rozhodneš pre minimalizmus, oslobodíš sa od túžby vlastniť, a zameriaš sa tak na to, na čom v skutočnosti záleží omnoho viac. Všetku svoju energiu tak môžeš presmerovať do vzťahov, do zážitkov a spomienok, ktoré ti dokážu vyčarovať na tvári úprimný úsmev a zahriať ťa pri srdci aj po rokoch.

minimalizmus

Minimalizmus je nástroj, nie konečný cieľ

Minimalizmus je nástroj, ktorý ti môže pomôcť vytvoriť si život, aký chceš, bez tlakov a potreby vlastniť nepodstatné veci. Je to nástroj, ktorý ti pomôže žiť zmysluplne, takže môžeš sústrediť svoj čas, priestor, a pozornosť na to, na čom najviac záleží.

Si pripravený/á skúsiť minimalizmus?
Ak ťa tento článok presvedčil o tom, že minimalizmus môže naozaj skvalitniť tvoje každodenné prežívanie, inšpiruj sa týmto článkom, ktorý ti pomôže v tvojej začiatočníckej ceste k minimalistickému a plnohodnotnému životu. (Tu bude prelink na článok o tom, ako sa stať minimalistom) Nájdeš tu tipy, vďaka ktorým môžeš postupne aj ty svoj život premeniť na minimalistickejší, a obrátiš tak pozornosť na to, na čom v skutočnosti záleží.

Súvisiace články

Napísať komentár

Novinky o modernom bývaní, móde, životnom štýle, minimalizme a mnoho ďalších zaujimavých tém na každodenné čítanie ku káve.

NEWSLETTER

Prihlás sa na odber tých najlepších článkov, tipov a návodov. Zostaň v obraze spolu s nami!

Copyright @2022  All Right Reserved – Created by ContentCreator