Ako na zelený trávnik pri dome či záhrade? Od založenia až po údržbu

od Patrik

Ak hľadáte spôsoby, ako mať zelený a zdravý trávnik, potom je tento príspevok určený práve vám! Podelíme sa s vami o tipy a triky, ako dosiahnuť svieži trávnik počas celého roka. Poradíme vám, ako na to – od hnojenia a zavlažovania až po kosenie a ničenie buriny. Prečítajte si teda naše najlepšie tipy na vytvorenie krásnej záhrady priestor!

Ako založiť trávnik

 1. Začnite prípravou pôdy. Je to nevyhnutné na zabezpečenie správneho zakorenenia a rastu. Pomocou rýľa alebo kypriča uvoľnite vrchnú vrstvu pôdy minimálne do hĺbky rýľa a potom ju uhlaďte. Ide o takzvané kyprenie, čím pomôžeme otvoriť spodné vrstvy pôdy a voda sa bude lepšie vsakovať. Po príprave pôdy si dajte na 2-3 týždne pauzu a nechajte zem odpočívať pred ďalším krokom výsadby.
 2. Pripravte si trávnu zmes a dobre ju premiešajte rukou, aby ste zabezpečili rovnomerné rozdelenie traviny v zmesi. Potom túto zmes zasejte do pôdy, ktorú ste si práve pripravili. Pre dosiahnutie hustého a zdravého porastu vysejte 20-25g zmesi na 1 m2 (meter štvorcový) pôdy. Môžete použiť posýpací vozík (rovnomernejšia výsadba) alebo vysiať semená ručne. Vyberte si kvalitné trávne osivo, ktoré je vhodné pre vaše podnebie a typ pôdy.
 3. Po úspešnej výsadbe zatlačte semená hlbšie do zeme. Môžete použiť záhradný valec alebo nášľapné dosky. Zatlačením semien do zeme udržíte semená vlhké a ochránite ich tak pred odviatím či vyzobaním vtákmi.
 4. V prvých 3-4 týždňoch udržiavajte novo vysiate trávne semeno vlhké. Pravidelne zalievajte pomocou zavlažovača alebo hadice prúdom vody smerom nahor. Nikdy nemierte prúd vody priamo do zeme, pretože sa semená môžu odplaviť. Za bežného počasia bude stačiť 12-15 litrov vody na m2 (meter štvorcový) pôdy. Akonáhle sa vytvorí hustý a zelený koberec, váš trávnik je sebestačný. (V prípadoch sucha treba zalievať aj po vyrastení. Ak začne hnednúť tak mu chýba voda)
 5. Začnite kosiť, keď tráva dosiahne výšku približne 10 cm. Nezabudnite použiť ostrý nôž kosačky, aby ste rastlinky nepoškodili.
 6. Hnojte každých niekoľko týždňov a používajte len kvalitné hnojivá určené na trávnik. Pomôže mu to rásť zelený a silný.

TIP: Zmiešajte osivo s pieskom pre dosiahnutie mäkkého trávnika

výsadba trávnika

Kedy hnojiť trávnik aby rástol rýchlo a na husto

Najlepší čas na hnojenie je na jar a na jeseň. Vtedy tráva rastie najaktívnejšie a efektívnejšie využije živiny obsiahnuté v hnojive. Vyhnite sa hnojeniu v lete, pretože to môže podporiť nadmerný rast a zvýšiť náchylnosť na škodcov a choroby.

Údržba trávnika

Ak už máte zelený a zdravý trávnik gratulujem! Tu je niekoľko tipov, ako ho udržiavať:

Ako často kosiť?

Kosenie je jedným z najdôležitejších aspektov starostlivosti. Je dôležité kosiť pravidelne (aspoň raz týždenne), aby váš trávnik vyzeral upravene a čisto. Ako často však budete kosiť, závisí od typu vysadených semien a od ročného obdobia. Vo všeobecnosti sú na kosenie najvhodnejšie chladnejšie mesiace, pretože vtedy tráva rastie pomalšie.

Ako sa zbaviť buriny?

Burina je nepriateľom každého záhradkára, ale nemusí ním byť! Existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste zabránili tomu, aby váš trávnik ovládla burina. Po prvé, uistite sa, že pravidelne kosíte (ako je uvedené vyššie), pretože to pomôže zabrániť tomu, aby sa semená buriny uchytili. Po druhé, použite kvalitný herbicíd, aby ste sa zamerali na burinu a zničili ju skôr, ako sa stihne rozšíriť.

Správne zavlažovanie trávnika

Ďalším dôležitým aspektom starostlivosti o trávnik je zavlažovanie. Správne zavlažovanie zabezpečí, že váš trávnik dostane správne množstvo vody, ktoré je nevyhnutné pre zdravý rast. Pri zavlažovaní treba mať na pamäti niekoľko vecí. Po prvé, zalievajte skoro ráno, aby rastlinky stihli vyschnúť pred súmrakom. Pomôže to predchádzať chorobám, ako sú napríklad plesňové infekcie. Po druhé, nezalievajte príliš, pretože to môže viesť k problémom, ako je žltnutie alebo hnednutie. A napokon, dbajte na rovnomerné zalievanie celej plochy, aby ste zabránili nerovnomernému rastu.

Aké náradie potrebujete?

Na starostlivosť o trávnik potrebujete niekoľko základných nástrojov. Po prvé, budete potrebovať kvalitnú kosačku na trávu. Je to azda najdôležitejší nástroj, pretože sa bude používať pravidelne. Po druhé, budete potrebovať herbicíd, ktorý vám pomôže potlačiť burinu. Po tretie, budete potrebovať záhradnú hadicu a zavlažovací systém na zabezpečenie správneho zavlažovania. Nakoniec možno budete chcieť investovať aj do záhradného valca, ktorý pomôže zhutniť pôdu a podporí zdravý rast.

Starostlivosť o trávnik sa môže zdať ako veľa práce, ale dodržiavanie týchto jednoduchých tipov vám pomôže udržať zelený a zdravý trávnik po celý rok!

kosačka na trávnik

8 tipov, ako mať zelený a zdravý trávnik po celý rok

 1. Pravidelné kosenie
 2. Používajte kvalitný herbicíd
 3. V prípade sucha nezabudnite na závlahu
 4. Zalievajte skoro ráno
 5. Zalievajte rovnomerne po celej ploche
 6. Pri výsadbe použite záhradný valec
 7. Hnojte na jar a na jeseň
 8. Vyhnite sa hnojeniu v lete

Na záver: Tipy pre druh trávniku s nízkymi nárokmi na údržbu aj v období sucha

Ak chcete mať trávnik nenáročný na údržbu, môžete urobiť niekoľko vecí, ktoré vám uľahčia život. Zvážte používanie mulčovacej kosačky. Pomôže vám to znížiť množstvo pokosenej trávy, ktorú musíte likvidovať. Vyberte si druhy odolné voči suchu, ako je napríklad byvolia alebo kikuyu.

Tráva kikuyu (Pennisetum clandestinum)

Tráva Kikuyu je rýchlo rastúca odroda odolná voči suchu, ktorá pochádza z Kene. Je obľúbenou najmä v Austrálii, na Novom Zélande, v Južnej Afrike a v južnej Kalifornii v Spojených štátoch, pretože je lacná a mierne tolerantná voči suchu. Je užitočná aj ako pastva pre hospodárske zvieratá a poskytuje potravu mnohým zvieratá. Tento druh má vysoký invázny potenciál a môže rýchlo vytlačiť iné druhy rastlín. Keď sa raz usadí, je ťažké ju kontrolovať a môže poškodzovať budovy a chodníky tým, že rastie v prasklinách a štrbinách.

Byvolia tráva (Buffalo Grass)

Byvolia tráva je trvalka pochádzajúca z Veľkých planín od Montany po Nové Mexiko. Šíri sa stolónmi a ako trávnik sa začala používať až v 30. rokoch 20. storočia. Rastlina má za sebou nákladnú a náročnú históriu, ale výsadba byvolieho trávnika z novších kultivarov tieto vlastnosti minimalizovala. Rastlina vytvára jemný, modrozelený trávnik vysoký 8 až 10 palcov (20 až 25 cm). Steblá sú mierne kučeravé a kvety sú piestikové a tyčinkové. Trávniky z tejto odrody sú dobre prispôsobené oblastiam s nízkou vlhkosťou a vyžadujú minimálna zálievka.

Tieto druhy tráv nepotrebujú toľko vody a sú odolnejšie voči škodcom a chorobám. Nakoniec sa uistite, že trávnik pravidelne prevzdušňujete, aby ste zabránili zhutneniu pôdy.

Súvisiace články

Napísať komentár

manimio magazín logo

Novinky o modernom bývaní, móde, životnom štýle, minimalizme a mnoho ďalších zaujimavých tém na každodenné čítanie ku káve.

NEWSLETTER

Prihlás sa na odber tých najlepších článkov, tipov a návodov. Zostaň v obraze spolu s nami!

Copyright @2022  All Right Reserved – Created by ContentCreator