Ako si zariadiť domov v provensálskom štýle?

od Lucia

Provensálsko je región na juhu Francúzska, ktorý je známy svojimi nádhernými scenériami, jedlom s voňavým korením, neuveriteľne modrým morom a jasným slnkom. Štýl Provence je založený presne na týchto komponentoch. Jeho farby s prelínaním pestrých odtieňov vytvárajú útulnosť a rozveseľujú. 

Aké sú vlastnosti štýlu Provence? A ako si možno zariadiť domov v provensálskom štýle?

Prijatie provensálskeho štýlu má zdôrazniť rustikálne vlastnosti domu, ako sú drevené trámy, štukové steny alebo terakotové dlaždice. Ale v tomto štýle je viac ako len atmosféra vidieckeho domu. V skutočnosti je provensálsky nábytok inšpirovaný ušľachtilejšími a elegantnejšími odkazmi s predpokladaným zdobením.

Trieda, elegancia a romantizmus sú kľúčové slová provensálskej dekorácie. Štýl sa vyznačuje svetlými farbami a pastelovými tónmi v kombinácii s tónmi dreva, ktoré zdôrazňujú teplo a pripomínajú slnko juhu Francúzska.

Prečítajte si aj: Ako si zariadiť domov v Boho style? Ak vás radšej láka boho style, skvelé boho doplnky nájdete tu.

provensálsky štýl

Kameň, drevo a kované železo

Provensálsky štýl sa vyznačuje použitím materiálov typických pre vidiecke domy. Odkazuje na prúd slobody na začiatku dvadsiateho storočia. 

Ak chceš svojmu domovu dodať provensálsky odtlačok, nesmú chýbať kamene a odhalené trámy, správne navrhnuté zariadenie a dekorácie, v ktorých stále dominuje drevo a tepané železo.

Paleta farieb

Tón farieb je živý a hlboký, ale nie príliš jasný: pre provensálsky štýl je lepšie zvoliť tlmené odtiene. Tradične sa používajú vyblednuté pastelové farby: biela, mliečna, béžová, olivová, levanduľová, okrová, či slnečnicová tvoria typickú farebnú paletu.

provensálsky štýl

Množstvo kvetov a bylín

Ozdob dom všetkými druhmi bylín a kvetov, ako aj kvetinovými maľbami a kresbami. Kvety a krajinky sú pre Provensálsko typickým poznávacím znakom. Mnohé ulice a námestia v mestách sú tam pomenované po rôznych druhoch kvetov.

Na zdobenie interiéru sa používajú textílie s prírodnými a zvieracími ozdobami a výšivkami. Vo výzdobe sa používa veľa kovaných prvkov, ktoré sa často vykonávajú v bielej alebo čiernej farbe. Kovanie nesmie byť masívne, ale honosné a rafinované.

Prirodzené podlahy

Vsaď na prirodzený vzhľad podláh, či už ide o kameň alebo drevo. Kľúčovým vzorom spojeným s francúzskym provensálskym vzhľadom sú parkety. Najbežnejším spôsobom kladenia parkiet je vzor rybej kosti, aj keď existuje mnoho iných vzorov.

Pokiaľ ide o steny, udržuj ich základné s prírodnými farbami a ostrým náterom.

Skvelým doplnkom do každého domu je krb, ktorý tiež pekne zapadne do francúzskeho provensálskeho štýlu. Krb vytvára útulný teplý pocit v celom dome.

provensálsky štýl

Starožitný nábytok

Pri výbere nábytku pre svoj francúzsky provensálsky dom sa zameraj na kusy s kabrioletovými nohami, ako aj vyrezávanú skriňu, pretože to skutočne pridá bodku do francúzskeho provensálskeho štýlu. 

Ďalším kúskom sú aj zrkadlá, ktoré nielen odrážajú svetlo v miestnosti, ale majú aj elegantný vyrezávaný drevený rám, ktorý doplní zvyšok nábytku v domácnosti.

Premeniť svoju domácnosť na francúzsku provensálsku domácnosť je jednoduché, ak vieš, čo hľadať. Francúzsky štýl je všestranný. Využi starý nábytok, opotrebované látky alebo starožitnosti, ktoré máš doma. Pridaj množstvo kvetov a malieb krajiniek, a tvoja domácnosť bude dýchať provensálskou atmosférou.

Súvisiace články

Napísať komentár

manimio magazín logo

Novinky o modernom bývaní, móde, životnom štýle, minimalizme a mnoho ďalších zaujimavých tém na každodenné čítanie ku káve.

NEWSLETTER

Prihlás sa na odber tých najlepších článkov, tipov a návodov. Zostaň v obraze spolu s nami!

Copyright @2022  All Right Reserved – Created by ContentCreator