Pri carnivore diéte ľudia jedia iba mäso: Tu je to, čo treba vedieť

od Patrik

Carnivore je diéta s vysokým obsahom bielkovín, ktorá umožňuje konzumáciu len mäsa a živočíšnych produktov. Tento prístup vnímajú niektorí odborníci ako kontroverzný, kvôli nedostatku živín nevyhnutných pre ľudské zdravie. Carnivore ako životný štýl má aj mnoho priaznivcov, ktorí uvádzajú zlepšenie fyzického i psychického stavu. Najväčšej popularite sa teší v USA avšak pomaly si nachádza priaznivcov aj u nás na Slovensku. Ak zvažujete vyskúšať túto diétu, pred jej začatím sa uistite, že ste pochopili riziká a možné zdravotné následky.

Čo to je carnivore diéta a ako funguje?

Základný princíp diéty je vysoký podiel bielkovín a nízky (až nulový) obsah sacharidov, kedy sa povoľuje jesť len mäso, ryby a iné živočíšne produkty. Neexistujú žiadne obmedzenia týkajúce sa kalórií alebo veľkosti porcií. Celý princíp vychádza z predpokladu, že ľudia sa vyvinuli tak, aby jedli prevažne mäso, a že naše telo je najlepšie prispôsobené na trávenie a využívanie živočíšnych-bielkovín a tukov.

Carnivore diéta je podobná paleo diéte a ketogénnej diéte, ale je prísnejšia, pokiaľ ide o povolené druhy potravín. Paleo a keto diéta povoľujú niektoré potraviny rastlinného pôvodu, ako sú ovocie, zelenina, orechy a semená, ale carnivore umožňuje len mäso, ryby a iné živočíšne produkty.

Neexistujú žiadne konkrétne pokyny, ako dodržiavať carnivore diétu, ale niektorí ľudia odporúčajú jesť 2-3 jedlá denne pozostávajúce zo 100-500 gramov mäsa alebo rýb. Dôležité je tiež vyberať si trávou-kŕmené zvieratá, chované na pastvinách a ulovené vo voľnej prírode, kedykoľvek je to možné. Niektorí ľudia sa môžu rozhodnúť pridať do svojho jedálnička malé množstvo mliečnych výrobkov, ako je syr alebo smotana, ale nie je to potrebné.

Aké výhody prináša carnivore diéta?

Existuje niekoľko potenciálnych výhod stravovania podľa carnivore, vrátane úbytku hmotnosti, zlepšenia mentálnej činnosti a zvýšenia hladiny energie.

1. Úbytok hmotnosti: Carnivore strava vám môže pomôcť schudnúť, pretože obsahuje veľa bielkovín a málo sacharidov. Znížením príjmu sacharidov je vaše telo je nútené spaľovať uložený tuk na energiu, čo môže viesť k úbytku hmotnosti.

2. Zlepšenie mentálnej činnosti: niektorí ľudia uvádzajú, že sa pri mäsitej strave cítia sviežejšie a sústredenejšie. Môže to byť spôsobené tým, že mäso je dobrým zdrojom vitamínov skupiny B, ktoré sú nevyhnutné pre kognitívne funkcie.

3. Zvýšená hladina energie: mnohí ľudia uvádzajú, že pri carnivore strave majú viac energie. Môže to byť spôsobené tým, že mäso je bohatým zdrojom železa, ktoré je potrebné na výrobu energie.

Dokonca na portály, ktorý sa venuje carnivore diéte sme našli výhody ako: zvrat cukrovky, normalizovaný krvný tlak a zníženie tráviacich symptómov.

chudnutie vďaka carnivore diéte

Aké sú riziká carnivore stravy?

Napriek tomu, že carnivore diéta má niektoré potenciálne výhody, je potrebné zvážiť aj niekoľko rizík. Najvážnejším rizikom je, že sa u vás môžu objaviť skorbut (nedostatok vitamínu C) alebo iné nedostatky, ak nebudete jesť dostatok ovocia a zeleniny. Ovocie a zelenina sú totiž jediným zdrojom vitamínu C, ktorý je nevyhnutný pre ľudské zdravie. Bez dostatočného množstva vitamínu C vaše telo nedokáže produkovať kolagén, čo vedie k príznakom skorbutu, ako sú ľahké tvorenie modrín, krvácanie z ďasien a únava.

Ďalším rizikom carnivore diéty je, že môžete konzumovať príliš veľa nasýtených tukov, čo môže viesť k ochoreniu srdca. Je dôležité vyberať si chudé mäso a vyhýbať sa spracovanému mäsu, ako je slanina, klobásy a salámy. Mali by ste tiež obmedziť príjem červeného mäsa, ktoré má vysoký obsah nasýtených tukov.

Napokon, dodržiavanie carnivore diéty môže byť nákladné a časovo náročné. Ak konzumujete prevažne kvalitné mäso z pastevných chovov, budete pravdepodobne musieť nakupovať v špecializovaných obchodoch alebo si ho objednať cez internet, čo môže byť drahé. Správna príprava mäsa si vyžaduje čas a prax. Ak nie ste zvyknutý variť mäso, môže sa stať, že ho prevaríte alebo nedovaríte, čo môže viesť k zdravotným problémom.

Zoznam potravín pre carnivore: Čo jesť a čomu sa vyhnúť

Pri carnivore diéte je jedinou skupinou potravín, ktoré sa konzumujú, mäso. To znamená, že sa vyhýbame všetkým ostatným potravinovým skupinám, ako sú ovocie, zelenina, obilniny a mliečne výrobky.

Potraviny, ktoré môžete v rámci carnivore diéty konzumovať:

-Všetky druhy mäsa: hovädzie, kuracie, bravčové, jahňacie, hydinové, atď…

-Vnútornosti zvierat

-Ryby: losos, tuniak, makrela, krevety, atď…

-Vajcia

-Živočíšna masť

-Maslo

-Soľ a korenie

-Voda

-Čaj a káva (bez cukru)

Potraviny ktoré nie sú ideálne ale môžu sa konzumovať:

-Mlieko

-Jogurty

-Syr

-Káva a čaj (bez cukru)

Potraviny, ktorým sa treba vyhnúť pri carnivore diéte

-Rastliny

-Ovocie

-Zelenina

-Orechy

-Semená

-Strukoviny

-Obilniny

-Alkohol

carnivore bravčové rebrá na grile

Kto je Shawn Baker? A aká je jeho úloha v popularite carnivore diéty?

Shawn Baker je bývalý ortopéd a jeden z hlavných predstaviteľov hnutia carnivore. Napísal knihu, ktorá vyšla začiatkom roka 2018 s názvom The Carnivore Diet a spolu založil Revero, online komunitu a trénerskú platformu, ktorá propaguje carnivore. V roku 2017 lekárska rada Nového Mexika Bakerovi odobrala lekársku licenciu. Baker zverejnil dvojdielne video na YouTube, v ktorom vysvetľuje svoju verziu príbehu.

Ukážka jedálnička

Pre niektorých ľudí je mimoriadne ťažké dodržiavať carnivore diétu, pretože podľa mnohých nie je veľmi rozmanitá. Tu však záleží na vynaliezavosti a kreativite jednotlivca.

Pre lepšiu predstavu rozmanitých jedál pridávame aj carnivore recepty.

Na ukážku sme pre vás pripravili 5-dňovú ukážku menu carnivore diéty:

Pondelok

-Raňajky: vajíčka na masle, soľ a korenie podľa chuti

-Obed: steak pripravený na masle alebo živočíšnom tuku

-Večera: mleté hovädzie mäso varené na masle alebo živočíšnom tuku, soľ a korenie podľa chuti

Utorok

-Raňajky: vajíčka, slaninka

-Obed: pečené kurča

-Večera: losos, soľ a korenie podľa chuti

Streda

-Raňajky: vajíčka na tvrdo, krevety

-Obed: tuniak konzervovaný vo vode

-Večera: bravčová kotleta varená na masle alebo živočíšnom tuku, soľ a korenie podľa chuti

Štvrtok

-Raňajky: vajíčka na tvrdo, slaninka

-Obed: krevety varené vo vode

-Večera: jahňacie mäso varené na masle alebo živočíšnom tuku, soľ a korenie podľa chuti

Piatok

-Raňajky: tuniak vo vlastnej šťave

-Obed: hovädzí steak pripravený na masle alebo živočíšnom tuku

-Večera: hovädzia pečienka pečená na masle alebo živočíšnom tuku, soľ a korenie podľa chuti

krájanie mäsa na tanieri

Záver

Carnivore diéta je veľmi prísna diéta, ktorá povoľuje len mäso a živočíšne produkty. Táto diéta nie je pre každého a môže byť náročná na dodržiavanie. Odborníci varujú pred možnými zdravotnými komplikáciami, avšak mnoho ľudí uvádza zlepšenie fyzického i mentálneho zdravia. Ak zvažujete vyskúšať túto diétu, je dôležité najprv sa poradiť so svojim lekárom, aby ste sa uistili, že je pre vás bezpečná.

Súvisiace články

Napísať komentár

manimio magazín logo

Novinky o modernom bývaní, móde, životnom štýle, minimalizme a mnoho ďalších zaujimavých tém na každodenné čítanie ku káve.

NEWSLETTER

Prihlás sa na odber tých najlepších článkov, tipov a návodov. Zostaň v obraze spolu s nami!

Copyright @2022  All Right Reserved – Created by ContentCreator