Mole v domácnosti. Ako sa ich zbaviť?

od Patrik

Nachádzate vo svojom dome či byte mole? Ak áno, nie ste sami. Mnoho ľudí zápasí s týmto drobným hmyzom. Hoci nie sú nebezpečné, môžu byť nepríjemné. V tomto príspevku na blogu sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť o tom, ako sa zbaviť molí vo vašej domácnosti. Najskôr si však poďme povedať čo sú tieto okrídlené stvorenia zač. Čítajte ďalej a dozviete sa viac!

Čo sú mole?

Mole sú malé okrídlené druhy hmyzu, ktoré patria do rovnakej čeľade ako motýle. Na svete existuje viac ako 160 000 rôznych druhov! Väčšina molí je nočná, čo znamená, že sú aktívne v noci. Hoci sa mole často považujú za škodcov, niektoré druhy sú v skutočnosti pre človeka prospešné. Pre napríklad priadka morušová sa používa na výrobu hodvábu.

Ako sa dostávajú do našich domovov?

Do bytov či domov sa môžu dostať cez otvorené dvere a okná. Môžu tiež preniknúť na oblečenie alebo batožinu, ale často si moľou kontaminovaný výrobok prinesieme z obchodu. Keď sa dostanú dovnútra, nakladú vajíčka na tmavé a teplé miesta, ako sú skrine alebo zásuvky.

Sú nebezpečné pre človeka alebo deti?

Nie, mole nie sú nebezpečné pre ľudí ani pre deti. Môžu však byť nepríjemné, pretože lietajú okolo domov a kladú vajíčka na oblečenie.

Čím sa mole živia?

Mole jedia rôzne veci. Niektoré druhy molí sa živia oblečením z prírodných látok, ako je vlna alebo bavlna. Iné jedia potraviny, ako sú obilniny, cereálie a dokonca aj čokoláda.

Viac článkov o údržbe domácnosti sa dočítate v našej rubrike: Údržba domácnosti

Nebezpečenstvá spojené s moľami vo vašom dome

Mole vo vašej domácnosti môžu byť nepríjemné, ale nie sú nebezpečné pre ľudí ani deti. Existujú však určité nebezpečenstvá spojené s moľami:

1. Môžu poškodiť oblečenie z prírodných tkanín, ako je vlna alebo bavlna, pretože si na tom radi pochutnajú.

2. Kontaminácia potravín – niektoré druhy kontaminujú potraviny ich vajíčkami alebo larvami. To môže byť problém, ak máte potravinové alergie alebo citlivosť.

3. Môžu tiež spôsobiť poškodenie kobercov, nábytku a iných predmetov v domácnosti.

Potraviny, kde si dávať pozor na mole

Existuje niekoľko potravín, ktoré mole obzvlášť priťahujú:

1. Múka

2. Obilniny

3. Čokoláda

4. sušené ovocie

5. korenie

Ak máte doma niektoré z týchto potravín, uistite sa, že sú uložené vo vzduchotesných nádobách, aby sa k nim tieto drobné chlpaté „príšery“ nedostali.

Múka v uzatvárateľnej nádobe, aby sa tam nedostala mola

Ako sa vyhnúť moliam a nepriniesť si ich domov

Existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste sa moliam vyhli a nepriniesli ich do svojho domova:

1. Predtým, ako si prinesiete oblečenie do domu, skontrolujte ho. Ak uvidíte mole alebo larvy, odstráňte ich a oblečenie vyperte v horúcej vode.

2. Skontrolujte všetky potraviny, ktoré si prinesiete do domu. Ak uvidíte mole alebo larvy, potraviny vyhoďte.

3. Ak cestujete, skontrolujte svoju batožinu na prítomnosť molí skôr, ako ju prinesiete do domu.

Ako sa zbaviť molí vo vašej domácnosti

Ak nájdete vo svojom dome mole, môžete sa ich zbaviť niekoľkými spôsobmi:

1. Vysávanie je účinný spôsob, ako ich odstrániť aj s vajíčkami či larvami z vášho domova. Uistite sa, že vysávate pravidelne, najmä v oblastiach, kde si myslíte, že sa môžu vyskytovať.

2. Môžete použiť aj pascu na mole. Tieto pasce jedincov lákajú feromónom, čo je vôňa, ktorá ich silno priťahuje. Keď sa jedinec dostane do pasce, nedokáže z nej uniknúť a nakoniec uhynie. Ideálne umiestnenie tejto pasce je v šatníku alebo v špajze.

3. Proti moliam sa dá bojovať aj pomocou insekticídov. Mali by ste však používať len ako poslednú možnosť, pretože insekticídy môžu byť škodlivé pre ľudí a zvieratá.

4. Mole môžete odradiť aj použitím cédrových triesok alebo levandule. Táto prírodná alternatíva je najprívetivejšia k nášmu zdraviu, no nie vždy efektívna (treba vyskúšať).

5. V prvom rade môžete zabrániť tomu, aby sa vôbec dostali do vášho domu, a to tak, že budete mať zatvorené dvere a okná (alebo použijete sieťky proti hmyzu) a skladovaním oblečenia z prírodných tkanín vo vzduchotesných nádobách.

Ak sa budete riadiť týmito tipmi, mali by ste sa zbaviť molí vo vašej domácnosti a zabrániť ich návratu.

Muž v ochrannom obleku s postrekom proti mole

Záver

Môry môžu byť nepríjemné, ale nie sú nebezpečné pre ľudí ani deti. Existujú však určité nebezpečenstvá spojené s moľami, napríklad kontaminácia potravín a poškodenie oblečenia a iných predmetov v domácnosti. Ak máte mole v domácnosti, existuje niekoľko spôsobov, ako sa ich môžete zbaviť. Moliam môžete tiež predchádzať pred vniknutím do vášho domu, a to prostredníctvom niekoľkých jednoduchých bezpečnostných opatrení.

Ak máte akékoľvek otázky alebo obavy týkajúce sa molí, obráťte sa na odborníka na kontrolu škodcov. Ten vám bude vedieť poradiť, ako najlepšie postupovať.

Súvisiace články

Napísať komentár

manimio magazín logo

Novinky o modernom bývaní, móde, životnom štýle, minimalizme a mnoho ďalších zaujimavých tém na každodenné čítanie ku káve.

NEWSLETTER

Prihlás sa na odber tých najlepších článkov, tipov a návodov. Zostaň v obraze spolu s nami!

Copyright @2022  All Right Reserved – Created by ContentCreator