Begónia: Starostlivosť, pestovanie a druhy

od Patrik

Ak hľadáte rastlinu, o ktorú sa ľahko postaráte a ktorá je zároveň nápadne krásna, begónia je ideálnou voľbou. Tieto obľúbené kvitnúce rastliny sa dodávajú v širokej škále farieb, tvarov a veľkostí, takže sú vhodné do každej záhrady alebo domácnosti. Hoci ich domovom je tropické podnebie, begónie možno úspešne pestovať aj v miernejšie oblasti. S trochou starostlivosti a pozornosti budú vaše begónie prekvitať a poskytnú vám mesiace žiarivých kvetov.

Čo je begónia?

Begónie sú veľká čeľaď kvitnúcich rastlín, ktoré pochádzajú z tropických a subtropických oblastí na celom svete. Existuje viac ako 1 500 rôznych druhov begónií, čo z nich robí jednu z najrozmanitejších skupín rastlín. Vyskytujú sa v širokej škále farieb vrátane bielej, ružovej, červenej, oranžovej, žltej a ich kvety môžu byť jednoduché alebo dvojité. Begónie môžu byť buď letničky, alebo trvalky a dorastá do veľkosti 15 až 25 centimetrov.

kvety begónie
Botanický názovBegonia semperflorens-cultorum
Bežný názovBegónia
ČeľadeBegoniaceae
Typ rastlinyKvitnúca izbová rastlina
Zrelá veľkosť20 – 30 cm
Požiadavky na svetloPolotieň až stredné osvetlenie
Požiadavky na voduPravidelné zavlažovanie, udržiavať vlhkosť pôdy
Typ pôdyDobrá drenáž, bohatá na organickú hmotu
pH pôdyMierne kyslá až neutrálna (6.0 – 7.0)
Farba kvetovRôzne farby vrátane ruže, červenej, oranžovej a bielej
Pôvodná oblasťTropické oblasti Južnej Ameriky
Bežné škodcoviaVošky, roztoče, molice

Odkiaľ pochádza begónia?

Rod begónií je pomenovaný podľa Michela Bégona, francúzskeho guvernéra ostrova Santo Domingo v Karibiku. Begónie objavili európski objavitelia v 16. storočí a priniesli ich do Európy, kde sa stali obľúbenými okrasnými rastlinami.

Starostlivosť a pestovanie

Starostlivosť o begónie je pomerne jednoduchá, ale je potrebné mať na pamäti niekoľko vecí, aby sa im darilo.

Svetlo

Begónie uprednostňujú jasné – nepriame svetlo, ale znesú aj tieň. Ak žijete v chladnejšom podnebí, najlepšie je pestovať begónie v interiéri, kde budú mať ideálne podmienky pestovania.

Zalievanie

Begónie majú rady vlhkosť, ale nerady stoja vo vode. Medzi zalievaním nechajte vrchný centimeter pôdy vyschnúť. V zime zálievku obmedzíme.

Teplota

Väčšine begónií sa najlepšie darí pri teplote od 15 do 25 stupňov Celsia. Ak žijete v chladnejšom podnebí, begónie radšej pestujte vo vnútri.

Pôda

Begónie uprednostňujú bohatú, dobre odvodnenú pôdu. Môžete použiť zmes na pestovanie kvetináčov zakúpenú v obchode alebo si ju pripraviť sami zmiešaním rovnakých dielov rašelinového machu, perlitu a vermikulitu.

Hnojenie

Begónie by sa mali hnojiť každý rok na začiatku jari. Používajte vyvážené, vo vode rozpustné hnojivo a postupujte podľa pokynov na obale.

begónia

Prečo sú begónie také obľúbené?

Všetko z vyššie uvedeného! Begónie sú obľúbené, pretože majú širokú škálu farieb, tvarov a veľkostí. Okrem toho sa o ne ľahko stará, takže sú ideálne pre záhradkárov aj nezáhradkárov. Či už chcete záhradu obohatiť o farby, alebo oživiť svoj domov, begónie sú ideálnou voľbou.

Najobľúbenejšie druhy begónií

Begónia Maculata

Známa aj ako škvrnitá begóniá, ktorá sa vyznačuje tmavozelenými listami so striebornými škvrnami. Pochádzajú z Brazílie a môžu dorásť až do výšky 2 metrov.

begonia maculata

Begónia rex

Poznáme aj pod menom begónia s maľovanými listami alebo kráľovská begónia. Vyznačuje sa farebnými listami. Vyskytujú sa v širokej škále farieb vrátane zelenej, červenej, ružovej, fialovej a striebornej. Begónie rex pochádzajú z Indie a môžu dorásť až do výšky 60 cm.

begónia rex

Begónia semperflorens

Mnohú ju nazývajú vosková begónia alebo semps, ktorá je jedným z najobľúbenejších druhov begónií. Vyznačuje sa malými lesklými listami a farebnými kvetmi. Voskové begónie pochádzajú z Brazílie a môžu dorásť do výšky až 30 cm.

Begónia semperflorens

Begónia evansiana

Známe aj ako begónie evansove alebo stromové begónie, sa vyznačujú veľkými listami a nápadnými kvetmi. Pochádzajú z Afriky a môžu dorásť až do výšky 4 metrov.

Rozmnoženie Begónií

Na rozmnožovanie begónií vyberajte zrelé rastlinky a odoberte z nich niekoľko centimetrov dlhé stonkové odrezky, ktoré obsahujú niekoľko listových uzlov. Odstráňte niektoré spodné listy, ako aj všetky kvety a púčiky. Odrezaný koniec ponorte do koreňového hormónu a potom ho vložte do ľahkej zmesi pôdy na rozmnožovanie (z rašeliny, vermikulitu a perlitu alebo pemzy). Po celý čas udržujte pôdu trvalo vlhkú. Dbajte na to, aby bol vlhký aj vzduch v okolí rezu.

Záver

Begónie sú obľúbené okrasné rastliny, ktoré sa vyrábajú v širokej škále farieb, tvarov a veľkostí. Sú nenáročné na starostlivosť a možno ich množiť zo stonkových odrezkov. Ak hľadáte rastlinu, ktorá dodá vašej záhrade alebo domu farbu a zaujímavosť, begónie sú ideálnou voľbou.

Súvisiace články

Napísať komentár

manimio magazín logo

Novinky o modernom bývaní, móde, životnom štýle, minimalizme a mnoho ďalších zaujimavých tém na každodenné čítanie ku káve.

NEWSLETTER

Prihlás sa na odber tých najlepších článkov, tipov a návodov. Zostaň v obraze spolu s nami!

Copyright @2022  All Right Reserved – Created by ContentCreator